קורונה – אסטרטגיית פעולה לעצמאים

קצת פעולות תכל'סיות לגבי הקורונה. מעט ארוך, אבל חשוב.


בעיני הבעיה הכי גדולה בקורונה היא חוסר הוודאות. וזה שהעלו אותי לתורה ונתתי נשיקה לספר עם המרפק. אבל חוסר הודאות זו הבעיה העיקרית. לא ברור מתי ימצא חיסון, לא ברור תוך כמה זמן נוכל לקבל אותו והערפול וחוסר ההחלטיות בהחלטות הממשלתיות לא ממש עוזר. אני זוכר שבשבוע הראשון של הקורונה אמרתי לעצמי שאני לוקח חופש כדי להנות מהרגע ולהירגע (בכל זאת, 4 ילדים בבית) ורק אחר כך מתחיל להפעיל את הראש. אז כבר בתחילת הקורונה גיבשתי לעצמי אסטרטגיית פעולה ואשמח לשתף אתכם בנקודות העיקריות שלה.


קודם כל, כדי להרגיע את עצמי, וזה אולי נשמע אבסורדי, הזכרתי לעצמי שחוסר וודאות זהו שמי האמצעי מאז שבחרתי להיות עצמאי. כבר בבחירה הזו הבנתי שאני לא הולך על המסלול הבטוח. ידעתי (ולפעמים גיליתי) שדברים משתנים כל הזמן וכתוצאה מכך העסק שלי ממריא או נופל. אז בסופו של דבר, קורונה היא פשוט עוד פרמטר כמו מבצע צבאי, כמו חורף קשה, כמו ילד חולה כשאמא בברצלונה (לא מבוסס, מה פתאום). אמנם פרמטר קשוח אבל עדיין, למדנו במשך השנים להתמודד עם מלא התקלות אז גם עם הקורונה נתמודד.


השלב הבא היה הקטנת חוסר הוודאות. במהלך תקופת הקורונה הרבה אנשים אומרים שלא יודעים מה יהיה ולכן הם לא עושים כלום. ואני אומר שזה לא מדויק. אנחנו אמנם לא יודעים בוודאות מה יהיה אבל אנחנו כן יודעים בוודאות שיקרה אחד משלושת התסריטים הבאים:
א. יהיה סגר ולא נוכל לצאת לעבודה
ב. אין סגר אבל יש הגבלות
ג. אין סגר, אין הגבלות וכולם חיים באושר ועושר וחוזרים לקנות פטריות כמהין בסופר.
עכשיו אחרי שהבנו שאלו שלושת האופציות, אנחנו צריכים להבין מה האסטרטגיה שלנו בכל אחת מהן.
ברור לכולם שאופציה ג' כנראה לא תקרה בזמן הקרוב, גם בגלל היחס לקורונה במדינה מצד הממשלה, החורף המתקרב ועוד. חוץ מזה, זו בעצם חזרה לשגרה ואתם יודעים מה עשיתם בשגרה ולכן פחות אתייחס אל האופציה הזו מה שמשאיר אותנו עם שתי האופציות הראשונות.


אופציה א' היא אופציה מאוד ברורה. האופציה הזו אומרת – אתה לא יכול לצאת לעבודה. אם אתה עובד מהבית, אחלה. אבל אם אתה לא יכול לצאת לעבוד במה שעבדת קודם (למשל להכין בלונים של עטלף בתור מלצר מזמר בהיכל תרבות) אתה צריך לבחור באחת מהאפשרויות הבאות:

  1. לא לצאת לעבוד ולחיות על המענקים כמו שייח' עני.
  2. למצוא מקצוע זמני נדרש – למשל סדרן בסופר
  3. להחליף מקצוע – אם למשל הייתי רק סטנדאפיסט, הייתי מזמן מחפש מקצוע אחר.
  4. יש לי מספיק כסף אז מה אני קורא את הפוסט הזה בכלל.
    כבסיס, הייתי אומר שלמעט אופציה 4, הדבר הראשון שאנחנו צריכים לעשות זה להקטין הוצאות. גם כי אנחנו לא מכניסים אותם סכומים שלפני אבל גם כי לא בטוח שאנחנו נכניס את אותם סכומים אחרי הקורונה. דברים עלולים להשתנות. באיזו אופציה לבחור זה כבר תלוי במצב הכלכלי הנוכחי שלנו.

האופציה הכי בעייתית היא אופציה ב' – אין סגר אבל יש הגבלות.
הבעיה באופציה הזו שהיא עלולה לתת את האשליה שזה עניין קצר ונחזור לשגרה או כי אנחנו עובדים קצת בעסק ואז מצד אחד אנחנו מרגישים שאנחנו עובדים אבל מצד שני אנחנו בתכל'ס מפסידים כסף וזמן.
בקצרה אכתוב שדרכי הפעולה בעיני באופציה הזו:
א. העסק שלי מוגבל ולכן אני לא יכול לעשות כלום (אנחנו לא מהז'אנר הזה)
ב. להתאים את העסק שלי למגבלות – מסיכות, צמצום משתתפים וכו'
ג. לעשות שינוי בעסק כך שיתאים לתקופת הקורונה (להתחיל לעשות משלוחים, לעבור לדיגיטל, ליזום שת"פים וכו'). זו ההזדמנות של העסק גם לבידול מעסקים אחרים שיישארו מאחור.
כדי להחליט על דרך פעולה צריך לסווג את העסק שלנו, למשל אצלי:
הופעות סטנדאפ – לא יקרה בתקופה הקרובה וגם אם יקרה זה כנראה לא יהיה ריווחי.
בובות ענק – מכירה אונליין יכולה להמשיך, מכירות בקניונים – פחות.
ייעוץ עסקי – יכול להמשיך.
פעילויות ספורט – יכול להמשיך תחת קיום הנחיות והגבלת מספר משתתפים עם הבנה שהכל יכול להתבטל מהיום להיום.
לתוך המידע הזה אני יוצק את ה "פיקים" השנתיים. כלומר את השבוע/חודש הזה שבו העסק שלנו עובד ממש חזק (למשל חודש אדר ופורים לסטנדאפיסטים, יולי אוגוסט לתיירות וכן הלאה) ובשקלול כל הנתונים אני מקבל את המידע באיזה עסק כדאי לי (אם בכלל) להשקיע ומתי. אני למשל הפסקתי להשקיע כמעט לחלוטין בסטנדאפ למרות שבתקופה הזו בשנה בדרך כלל הייתי מתכונן לסיבוב הופעות בינואר מרץ ואת הדגש שלי אני שם על פעילויות הספורט כבר מאפריל במקביל לכתיבת הספר 100 תובנות על ביזנס ופתיחת הקורס בהמשך השנה.


השלב האחרון היה להבין שאני חייב לייצר מצב שבו הכסף שיש לי ייצר עוד כסף ולהתחיל לפעול בנושא. למה? כי מתישהו העסק שלי ימות ואני לא רוצה לעבוד עד שזה יקרה.

תאמינו או לא, זו תמצית הדברים, מקווה שיהיה לכם אחלה יום ושלא יבוא אליכם פקח ויתן לכם דו"ח של 500 שקל כי פיהקתם והמסיכה ירדה לכם מהאף

דילוג לתוכן