מה עדיף, שכיר או עצמאי?

מה עדיף להיות שכיר או עצמאי זו שאלה כמו "מה עדיף, כלוב הזהב של אפל או העולם החופשי של אנדרואיד?"

זה תלוי איזה סוג של בנאדם אתם אבל לא רק.

בטחון או אשלית בטחון?

יש לא מעט אנשים שחושבים שלהיות עצמאי זה מסוכן ולהיות שכיר זו הדרך ה"בטוחה".

אני לגמרי יכול להבין אותם, אבל אני יכול להגיד שהמחשבה שיפטרו אותי בגיל 50 בתור שכיר הרבה יותר מלחיצה אותי מאשר להיות עצמאי בגיל 50.

בתור שכיר שמפטרים אותו בגיל 50, יש בעיה לא קטנה בשוק העבודה לגילאים הללו. יכולים לראות בך מישהו שכבר גמר את הסוס. למה להם לקחת אותך אם הם יכולים לקחת מישהו אחר צעיר שיישאר איתם עוד שנים רבות?


מה השאלות הנכונות?

מה שמייחד אותך בתור עצמאי היא היכולת להמציא את עצמך מחדש. העסק שלך כבר לא רלוונטי? תמציא את עצמך מחדש. אתה יוצר את העסק, אתה אחראי על השיווק, אתה מביא את הלקוחות, אתה דואג לעבודה לעצמך.

לכן, לפני שהייתי מתייחס לשאלה של "האם אני אוהב סיכונים" הקלאסית, הייתי עונה לעצמי על השאלות הבאות ורק בעזרתן מכריע אם עדיף לי להיות עצמאי או שכיר:

מה המטרה שלי בחיים? על מה הייתי רוצה לשים את הפוקוס? האם זה משפחה? חברים? הגשמה עצמית? האם אני רוצה לשנות את העולם? שימו לב שלא כתבתי פה לעשות כסף, כי כסף כנראה אף פעם לא מספיק.

האם יש לי יכולת יצירתית? האם אני יודע לדבר עם אנשים? האם אני ביישן? האם יש לי סבלנות?

האם אני מסוגל לבצע כמה פעולות במקביל? האם יש לי יכולת לנהל אנשים? האם יש לי משמעת עצמית?

האם אני חייב להגשים את החלומות שלי או שאין לי בעיה להגשים חלומות של אחרים?     

מה אני אוהב לעשות? האם אני טוב במה שאני עושה? האם יש דברים טובים שאני טוב בהם ושאוהב להתעסק בהם?

מוצר טוב זה לא מספיק

להיות עצמאי זה עולם ומלואו. לא מספיק שאתם מקצוענים בתחום שלכם או שיש לכם מוצר פצצה. בלי שיווק, בלי התנהלות נכונה בשגרה העסק שלכם לא יצליח להתרומם.

כשאתם פותחים עסק עצמאי, בלא מעט מן המקרים תמצאו את עצמכם עושים המון דברים שלא חשבתם שצריך לעשות.

כמו שספורטאי לא רק משחק כדורסל או כדורגל אלא הוא גם צריך להתאמן, ללמוד, להקפיד על התזונה שלו וללכת לישון מוקדם לפני משחקים חשובים, כך גם כל עצמאי צריך ללמוד, לשווק, להתפתח, להתעסק בדברים גם פחות נעימים כמו גבייה ובירוקרטיה ולהתאים את עצמו כל פעם מחדש לשוק המשתנה.

בבקשה אל תחיו באשליות. אמנם זה יכול להיות כיף אדיר להיות עצמאי אבל זה רחוק מלהיות פשוט. אז בבואכם לענות על השאלה "מה עדיף להיות, שכיר או עצמאי", קחו את הזמן וענו על כל אחת מהשאלות האלה. ככל שתהיו יותר אמיתיים עם עצמכם, ככה תוכלו לקבל החלטה יותר שלמה ונכונה.

אני בחרתי להיות עצמאי וזו בחירה שאני עושה מחדש יום אחרי יום.

מתלבטים לגבי הבחירה שלכם? אתם לגמרי מוזמנים להתייעץ איתי (בחינם) ואענה לכם ברגע שאוכל.

אם אתם מרגישים שאתם כבר בשלים לעשות את הצעד, אני ממליץ לכם בחום לבוא לקורס החד יומי שלי שיעשה לכם סדר ויחסוך לכם שנים של טעויות.

בהצלחה!

קישורים נוספים שיעזרו לכם:
איך לפתוח עסק במע"מ

דילוג לתוכן