האם כדאי לי לפתוח עסק?

האם כדאי לי לפתוח עסק זו שאלה מעולה בעיקר בגלל שהיא מעידה על כך שאתם אנשים חושבים.

יש אנשים שרוצים לפתוח עסק ופותחים אותו ללא יותר מדי מחשבות. אני באופן אישי מצד אחד מאוד אוהב את התכונה של לקפוץ למים אבל מצד שני לפני שאני קופץ למים אני מוודא שהבריכה מספיק עמוקה (או המעיין, למקרה שאתם קיבוצניקים).

השאלה הראשונה

היום כשאני שואל את עצמי האם כדאי לי לפתוח עסק בתחום מסוים אני קודם כל שואל את עצמי – מה יקרה אם העסק ייכשל. מה יקרה אם אפסיד את כל סכום הכסף שאני מתכנן להשקיע בעסק. האם במצב כזה אוכל להמשיך הלאה בחיי כאילו שזו מכה קלה בכנף או שחיי ידרדרו ואצטרך להתחיל לקחת הלוואה אחר הלוואה עד שאמצא את עצמי משוטט בצמתים, אוסף שקל לשקל בכוס קלקר משרדית שסמנכ"ל שיווק שתה בה תה חליטה של ורד הבר והיביסקוס.

השאלה השנייה

אם אוכל להמשיך בחיי, אני ממשיך לשאלה הבאה והיא – מי אני? האם אני אדם שיש לו סבלנות? האם אני מסוג האנשים שרוצים הצלחות מיידיות או שאני מוכן להשקיע מעצמי תקופה ארוכה (בין חודשים לשנים) עד שאתחיל לראות פירות מההשקעה?

לעסקים לוקח זמן להצליח. רובם המוחלט של העסקים לא הופכים למוצלחים תוך יום, חודש ואפילו שנה. רוב העסקים שנסגרים, נסגרים תוך 5 שנים מרגע שנפתחו כך שאם אתם חושבים על לתת צ'אנס לעסק, זה צריך להיות צ'אנס של כמה שנים טובות כדי שתדעו שעשיתם את המקסימום, אלא אם העסק שלכם הוא כשלון מטורף ואז עדיף לסגור אותו כמה שיותר מהר. אבל היי, את זה הייתם צריכים לבדוק כבר בתוכנית הכלכלית.

השאלה השלישית

אה כן, אחת השאלות המהותיות שיכריעו אם כדאי לכם לפתוח עסק עצמאי היא התוכנית הכלכלית. איך עושים? קצרה היריעה בפוסט הזה, יש המון מידע באינטרנט. בגדול, לוקחים את כל ההוצאות שיש לעסק שלכם, שכירות, ארנונה, שילוח, אחסון, אגרת רישוי, כיבוי אש, פרוטקשן, עמלת עכוז וכל הוצאה פוטנציאלית שיכולה להיות לכם ומנגד כותבים את ההכנסות שאתם חושבים שתכניסו במהלך החודשים והשנים הקרובות. אוקיי, עכשיו תורידו קצת מההכנסות. קצת יותר. יותר נו. אוקיי, תחתכו לפחות בחצי או שליש את ההכנסות כי התחזיות שלכם אופטימיות מדי. אחרי שעשיתם את זה, תשוו הכנסות להוצאות ותשאלו את עצמכם, זה שווה את הזמן שלי? בטוחים?


אם עניתם "כן" מהר מדי על שלוש השאלות האלה, תאטו. אלו שאלות חשובות שצריך לתת עליהן את הדעת ואת הזמן הראוי. שווה לדבר ולהתייעץ עם עצמאים אחרים בתחום שלכם, לשמוע על הדרך שלהם, להסתכל על התמחור ולהבין אם התוכנית הכלכלית שלכם ריאלית.

צריך להבין, עסק זה הרבה יותר ממספרים. נכון שתוכנית כלכלית ריאלית זה הבסיס של הבסיס אבל בעלי עסקים עוברים רכבת הרים רגשית נון סטופ מרגע פתיחת העסק ומי שלא מוכן לזה יבקש בשלב מסוים לרדת מהרכבת הזו ולסגור את העסק. וזה קורה לבערך 45,000 בעלי עסקים בשנה. רק בישראל.


אני מאמין שלא נלחמנו את כל הדרך בשרשרת המזון בשביל להיות שכירים ואני אשמח שכמה שיותר אנשים יגשימו את החלומות שלהם ויהפכו לעצמאים, אבל, וזה אבל גדול, אני רוצה שהם יעשו את זה בעיניים פקוחות ומתוך הבנה עמוקה של המשמעות של להיות עצמאי במדינת ישראל כדי שהם יוכלו להגיע הכי גבוה שאפשר ולהצליח.

יש לכם עוד שאלות? מוזמנים לקרוא בעמוד של הספר, של הקורס או פשוט ליצור איתי קשר דרך האתר.

בהצלחה

אתר ששווה להכיר:
כל זכות – פתיחת עסק (אמנם הרבה מידע, אבל מדויק)

דילוג לתוכן